روضه |‌ rozeh.info

کد خبر : 2129
تاریخ انتشار : 6 مهر 1399 - 17:17
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه
چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن که قرار بود در آبان‌ماه به‌صورت حضوری برگزار شود با توجه به موج سوم کرونا و تدابیر ستاد ملی کرونا و سازمان اوقاف شیوه آن تغییر کرد.
کد خبر : 2129
تاریخ انتشار : 6 مهر 1399 - 17:17

مهدی قره‌شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه پنجم مهرماه در برنامه زنده افق رادیو قرآن به ارائه گزارشی از وضعیت مرحله استانی چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن پرداخت و گفت: مرحله استانی در 31 استان به اتمام رسید. با توجه به وضعیت کرونا، مدل اجرا در استان‌ها متفاوت بود. شیوه اجرا تفویض اختیار شده بود و هر استان با توجه به شرایطی که داشت، مسابقات خود را برگزار کرد. خوشبختانه این مرحله بر اساس زمانبندی، تا پایان شهریورماه به سرانجام رسید.

وی افزود: مرحله کشوری هم آبان‌ماه و در هفته وحدت برگزار خواهد شد. ابتدا قصد داشتیم‌ مرحله کشوری را به صورت حضوری برگزار کنیم‌ و حتی اطلاع‌رسانی هم کرده بودیم‌ که مسابقات حضوری برگزار می‌شود. مقدمات این کار هم فراهم شده بود، اما با توجه به اوج‌گیری شیوع کرونا در هفته اخیر، ضمن مشورت با ریاست محترم سازمان اوقاف و ارتباط با وزیر بهداشت، به این نتیجه رسیدیم که مسابقات کشوری هم به صورت ‌مجازی برگزار شود. تلاش کرده بودیم دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم، اما رعایت این دستورالعمل‌ها برای زمانی بود که سیر نزولی شیوع کرونا را شاهد بودیم، در حالی که وضعیت شیوع رو به افزایش است، ناچار شدیم مسابقات مجازی برگزار شود.

قره‌شیخلو به برگزاری جلسه با مدیران شبکه قرآن و معارف سیما برای هماهنگی جهت به خدمت گرفتن ظرفیت‌ها اشاره و تصریح کرد: هر کاری برای برگزاری مطلوب این مسابقات انجام دهیم، باز هم به برگزاری حضوری آن‌ نمی‌رسیم، بنابراین باید همه کمک کنیم تا مسابقات به صورت‌ مطلوب برگزار شود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در مورد شیوه‌های برگزاری غیر حضوری مسابقات بیان‌ کرد: مسابقات غیر حضوری را به دو صورت می‌توان اجرا کرد. یک شکل این است که از ظرفیت صدا و سیما استفاده کنیم و با صدا و سیمای استان‌ها مرتبط شویم. شکل دوم هم این است که از ظرفیت داخلی سازمان اوقاف استفاده و مسابقات را به صورت ویدئوکنفرانس برگزار کنیم. در حال بررسی هستیم تا هر کدام کیفیت بهتری داشته باشد، به اجرا در بیاوریم. این تصمیم طی 10 روز آینده نهایی خواهد شد.

وی درباره مسابقات بین‌المللی نیز بیان کرد: مقرر شده است مسابقات بین‌المللی در بهمن‌ماه برگزار شود. بستر آن مسابقات اینترنت است و کار مقداری گسترده‌تر است.‌ با توجه به اینکه قرار بود فروردین برگزار شود، نفرات و کشورها مشخص شده و اطلاع‌رسانی به آنها هم صورت گرفته است تا برای تاریخ اعلام شده، آماده حضور مجازی در مسابقات باشند که کمک سازمان فرهنگ و ارتباطات و وزارت امور خارجه را می‌طلبد.

قره‌شیخلو به انتخاب معاون آموزشی در مرکز امور قرآنی اوقاف اشاره کرد و گفت: سابقه همکاری خوبی با آقای بحرالعلوم در سازمان دارالقرآن داشتیم. در مرکز دو مأموریت اصلی داریم که شامل مسابقات و آموزش است. در گذشته، بخش مسابقات خیلی پررنگ شده بود و تمام امکانات صرف این بخش شده بود، در حالی که ما حتی برای مسابقات نیز نیاز به آموزش داریم، بنابراین تصمیم گرفته شد از یک‌ چهره آموزشی استفاده شود. به نظر من حضور او در مرکز طی یک سال آینده به یک‌ جهش در آموزش منجر خواهد شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در مورد آخرین وضعیت ساماندهی داوران نیز اظهار کرد: آیین‌نامه به اتمام رسیده و برای 170 نفر ارسال و نظرات دریافت شده است. در مراحل آخر در شورای معین بررسی می‌شود و در جلسه ستاد عالی مسابقات به تصویب نهایی خواهد رسید. بنابراین امیدواریم این طرح در 6 ماه دوم سال اجرایی شود و تا پایان سه ماهه اول سال 1400 اجرای اولین دوره طرح به اتمام برسد. در مسابقات استانی که از نزدیک رصد کردم، بسیاری از شرکت‌کنندگان نسبت به این موضوع نظراتی داشتند. برای سنجش داوران سه مرحله در نظر گرفته شده است که مرحله اول آزمون کتبی، مرحله دوم شبیه‌سازی و مرحله سوم مصاحبه علمی است. کسانی که از این سه مرحله عبور کنند، داورانی خواهند بود که مهارت آنها به تأیید رسیده است.

وی در مورد آیین‌نامه فنی مسابقات نیز تصریح کرد: برای آینده و با توجه به اینکه یکی از موارد، ساماندهی داوران و آیین‌نامه مسابقات است که بازبینی‌هایی صورت‌ گرفته و تغییراتی داشته است. الان در مرحله ارسال برای برخی قرآنیان در سراسر کشور است تا نظرات جمع‌آوری شود. اگر‌ این کار صورت بگیرد، در دو بخش مهم به ثبات خواهیم رسید. بنا بر این است که آیین‌نامه‌ها را در دوره‌های 3 تا 5 ساله تغییر ندهیم.

قره‌‌شیخلو درباره آخرین وضعیت تأسیس صندوق حمایت از فعالان قرآنی، از پیگیری مقدمات آن خبر داد و گفت: علاوه بر پیگیری کارهای صندوق، مجموعه حمایت‌های دیگری صورت گرفته است. در همین راستا، هفته گذشته هدایایی از طرف سازمان اوقاف به تعدادی از افراد حقیقی قرآنی که از کرونا آسیب دیده بودند، اهدا و قرار شد تعداد این حمایت‌ها افزایش پیدا کند و ادامه‌دار باشد. این‌ کمک‌ها حداقلی است و امیدوارم بتوانیم روند را ادامه دهیم، با راه‌اندازی صندوق، می‌‌توانیم این حمایت‌ها را گسترش دهیم.

وی همچنین ضمن‌ گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس، درباره حضور خود در دوران دفاع مقدس گفت: سه بار به جبهه اعزام شدم، بار اول در حالی که 15 سال داشتم، در قالب کاروان قرآنی برای کارهای آموزشی و تلاوت اعزام شدم.‌ اعزام این کاروان به مدت 4 سال و هر سال در ایام نوروز ادامه داشت.‌ کار اثرگذاری بود و خوشبختانه 3 سال توفیق داشتم در ایام نوروز در این کاروان حاضر باشم.

قره‌شیخلو گفت: پس‌ از‌ آن اولین‌بار که به صورت رسمی وارد جبهه شدم، سال 65 به عنوان نیروی امدادگر عملیاتی اعزام شدم.‌ انتخاب به عنوان امدادگر هم بر اساس رشته تحصیلی بود. یک دوره 54 روزه امدادگری را گذراندم و بعد اعزام شدم که دوران بسیار شیرینی بود، در مقطع سوم هم به عنوان نیروی رزمنده اعزام شدم که با محمد عباسی، پیشکسوت قرآنی کشورمان با هم بودیم که آقای عباسی هم قبل از عملیات مرصاد در جاده اهواز _ خرمشهر مجروح شد. در مجموع حدود 6 ماه در جبهه بودم.

انتهای پیام

اشتراک گذاری
عناوین مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0
آخرین عناوین
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها