روضه |‌ rozeh.info

کد خبر : 387
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1398 - 16:42
نشست خبری
فراخوان جذب آثار پوستر عاشورایی هیأت از اول محرم آغاز می‌شود دبیر پوستر عاشورایی هیأت گفت: فراخوان جذب آثار پوستر عاشورایی هیأت از اول محرم آغاز و تا آخرین روز ماه صفر ادامه خواهد داشت.
کد خبر : 387
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1398 - 16:42

نشست خبری هشتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت

در آستانه ماه محرم؛
فراخوان هشتمین سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت برگزار شد
فراخوان هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.
فراخوان هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با حضورجانشین دبیرجامعه ایمانی مشعر، دبیران و اساتید بخش عکس و پوستر در جمع اصحاب رسانه برگزار شد.
رحیم آبفروش دبیرجامعه ایمانی مشعر در این مراسم تاکید کرد: سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت به دنبال ارتقای هنر هیأت بوده و دبیرخانه این سوگواره به دنبال حرکت رو به جلو و بدون توقف است.
حجت الاسلام والمسلمین رنجبر دبیر پوستر عاشورایی هیأت نیز ضمن اعلام موضوعات و جوایز بخش‌های مختلف حوزه پوستر عاشورایی، مطرح کرد: فراخوان جذب آثار پوستر عاشورایی هیأت از اول محرم آغاز و تا آخرین روز ماه صفر ادامه خواهد داشت.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی دبیر فراخوان عکس سوگواره‌های عاشورایی در ادامه گفت: فعالیت سوگواره‌های عاشورایی برای ترویج فرهنگ و هنر شیعی در جامعه است که امیدواریم مورد اثر و تاثیرگذار واقع شود.
استاد میرهاشمی استاد سوگواره عکس اظهار داشت: پویایی و دغدغه‌مندی از نخستین سال برگزاری همراه این سوگواره بوده چراکه یک سوگواره موفق یک سوگواره و فعالیت فرهنگی زنده است.
در پایان نیز استاد کشاورز استاد سوگواره پوستر خاطرنشان کرد: هنرمندان باید از نمادها و تصاویر سطحی که در مکان‌های مختلف مطرح هستند عبور کرده و مسائل جزئی‌تر را مورد توجه قرار دهند.
لازم به ذکر است؛ در پایان این مراسم از نمایشگاه هفت ساله سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیآت نیز بازدید به عمل آمد.

دبیر پوستر عاشورایی هیأت:
فراخوان جذب آثار پوستر عاشورایی هیأت از اول محرم آغاز می‌شود
دبیر پوستر عاشورایی هیأت گفت: فراخوان جذب آثار پوستر عاشورایی هیأت از اول محرم آغاز و تا آخرین روز ماه صفر ادامه خواهد داشت.
حجت الاسلام والمسلمین رنجبر پیش از ظهر امروز در نشست خبری هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه بخش اصلی فراخوان نشان هیأت جمع‌آوری نشان هیأت است، اظهار کرد: شرط نخست برای حضور در این فراخوان پذیرفته شدن نشان توسط هیأت‌ها است.
وی افزود: برای سه نفر برگزیده بخش فراخوان نشان هیأت به ترتیب سه، دو و یک میلیون تومان جایزه در نظر گرفته شده است.
دبیر پوستر عاشورایی هیأت با بیان اینکه فراخوان نشان هیأت نذر نشان هیأت است، عنوان کرد: نشان‌های طراحی شده در این بخش در صورت دیده نشدن و یا پذیرفته نشدن توسط هیأت‌ها هم در مسابقه شرکت داده خواهند شد و مورد ارزیابی داوران قرار خواهند گرفت.
وی با اشاره به اینکه برپایی نمایشگاه هفت ساله هیأت نیز نشان از ریشه‌دار بودن درخت سوگواره عاشورایی دارد، مطرح کرد: بخش اصلی پوستر با عنوان اعلان مراسم هیأت است چراکه این موضوع آن گونه که باید و شاید مورد توجه واقع نمی‌شود و جایزه پوستر برتر در این بخش چهار میلیون تومان و برای بخش‌های تخصصی تصویرسازی، حروف نگاری، چیدمان متن، ترکیب بندی، ایده پردازی و خلاقیت و عکاسی پوستر هرکدام یک میلیون تومان در نظر گرفته شده و همچنین یک میلیون تومان هم هدیه هیأت‌های رتبه‌دار است.
حجت الاسلام والمسلمین رنجبر با بیان اینکه سه جایزه 500 هزار تومانی نیز در بخش فاطمیه، عیدانه و هیأت هفتگی اهدا می‌شود، خاطرنشان کرد: در بخش جمعی عنوان پوستر شیعی را داریم که پیرامون خاندان عصمت و طهارت است و جایزه نفر برگزیده این بخش نیز یک میلیون تومان است.
وی از بخش ویژه تبلیغ در فضای مجازی و فضای شهری با جوایز دو میلیون تومانی یاد کرد و گفت: نگاه تخصصی برای طراحی پوستر متناسب با فضای مجازی و بیلبوردها را در جامعه اصلی‌ترین اهداف این بخش است.
دبیر پوستر عاشورایی هیأت دریافت آثار از اول محرم آغاز و تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: در بخش عکس به‌دلیل بخش عکس اربعین مهلت بیشتری برای جذب آثار قرار داده‌ایم.

دبیر فراخوان عکس سوگواره‌های عاشورایی:
سوگواره‌های عاشورایی به دنبال ترویج فرهنگ و هنر شیعی در جامعه هستند
دبیر فراخوان عکس سوگواره‌های عاشورایی گفت: فعالیت سوگواره‌های عاشورایی برای ترویج فرهنگ و هنر شیعی در جامعه است که امیدواریم مورد اثر و تاثیرگذار واقع شود.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی پیش از ظهر امروز در نشست خبری هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه هشتمین سوگواره عکس هیأت را با نام امام رضا(ع) آغاز می‌کنیم، اظهار کرد: برای سوگواره عکس هیأت سه بخش را در نظرگرفته‌ایم که شامل بخش اصلی، عکس‌ قدیمی، پیاده‌روی اربعین و بخش ویژه با عنوان خدمات اجتماعی هیأت است.
وی با بیان اینکه بخش اصلی عکس شامل مجموعه عکس و تک عکس است، عنوان کرد: رتبه‌ها اول تا سوم بخش مجموعه عکس به ترتیب چهار، سه و دو میلیون تومان به همراه یک میلیون تومان برای هیأت دارای رتبه و برای رتبه‌های اول تا سوم بخش تک عکس به ترتیب سه، دو و یک میلیون تومان برای نفرات برگزیده به همراه یک میلیون تومان برای هیأت دارای رتبه به عنوان جایزه در نظر گرفته شده است.
دبیر فراخوان عکس سوگواره‌های عاشورایی با اشاره به اینکه جایزه نفر برتر بخش عکس قدیمی یک میلیون تومان است، مطرح کرد: موضوع پیاده روی اربعین شامل دو بخش مجموعه عکس با جایزه دو میلیون تومانی و تک عکس با جایزه یک میلیون تومانی است.
وی با بیان اینکه کمک به محرومین و پیگیری مشکلات مردم از جمله مسئولیت‌های سنگین هیأت در جامعه امروز است، خاطرنشان کرد: در موضوع ویژه برای بخش تک عکس دو میلیون تومان و مجموعه عکس سه میلیون تومان به همراه کمک یک میلیون تومانی به هیأتی که مورد عکاسی قرار گرفته‌اند به عنوان جایزه در نظر گرفته شده است.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی یادآور شد: تمام این تلاش‌ها برای ترویج فرهنگ و هنر شیعی در جامعه است که امیدواریم مورد اثر و تاثیرگذار واقع شود.

استاد سوگواره عکس:
سوگواره عاشورایی یک فعالیت فرهنگی زنده است
استاد سوگواره عکس گفت: پویایی و دغدغه‌مندی از نخستین سال برگزاری همراه این سوگواره بوده چراکه یک سوگواره موفق یک سوگواره و فعالیت فرهنگی زنده است.
استاد میرهاشمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه برای برگزاری هر سوگواره زحمات بسیار زیادی کشیده می‌شود، اظهار کرد: واقعه عاشورا یک حادثه نیست بلکه یک حقیقت در راستای عدالت و حق طلبی است.
وی با بیان اینکه پویایی و دغدغه‌مندی از نخستین سال برگزاری همراه این سوگواره بوده است، عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین بخش‌های این نوع سوگواره‌ها استمرار آموزش است و هیچ‌گاه فصلی و موقت نبوده‌اند بلکه بستری در راستای زایش و تبلیغ بوده است.
استاد میرهاشمی با اشاره به اینکه یک سوگواره موفق یک سوگواره و فعالیت فرهنگی زنده است، مطرح کرد: امسال موضوع خدمات اجتماعی به سوگواره اضافه شده است و باید پذیرفت که هیأت‌ها برخواسته از دل جامعه هستند و درد مردم را درک می‌کنند و همواره با این درک در راستای رفع این دردها گام‌های بسیاری برداشته می‌شود.

استاد سوگواره پوستر:
در طراحی پوستر هیأت‌ها به مسائل جزعی توجه شود
استاد سوگواره پوستر گفت: هنرمندان باید از نمادها و تصاویر سطحی که همه جا مطرح هستند عبور کرده و مسائل جزئی‌تر را مورد توجه قرار دهند.
استاد کشاورز پیش از ظهر امروز در نشست خبری هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه در بخش پوسترها از نخستین سال برگزاری سوگواره شاهد رشد و ارتقای چشم‌گیری بوده‌ایم، اظهار کرد: نکته‌هایی وجود دارد که طراحان باید با همکاری مسئولین هیأت‌ها توجه بیشتری به آن‌ها داشته باشند.
وی با بیان اینکه هنرمند وظیفه دارد پیشرو جامعه باشد و بدین منظور باید اطلاعات و زمینه‌های مفصل‌تری داشته باشد، افزود: تاریخ اسلام، محرم و عاشورا باید مورد توجه ویژه طراحان و مسئولین هیأت‌ها که این پوسترها را سفارش می‌دهند، باشد چراکه تا زمانی‌که این تحقیقات انجام نشود نمی‌توان زیبایی‌هایی که حضرت زینب(س) به آن اشاره داشتند را دید.
استاد سوگواره پوستر با اشاره به اینکه باید از نمادها و تصاویر سطحی که همه جا مطرح هستند عبور کرده و مسائل جزئی‌تر را دید، مطرح کرد: در مواردی محتوا فدای تکنیک و یا زیبایی می‌شود درحالی‌که تکنیک و زیبایی باید در راستای محتوا و انتقال آن قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه شلوغی نشان‌های هیأت‌ها موجب می‌شود تا خوب خوانده نشوند، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی به عنوان نوآوری پیچ و خم بسیاری را به تیتر نشان‌ها می‌دهند که موجب سردرگمی مخاطبین می‌شود.
استاد کشاورز با اشاره به اینکه برای ایجاد تمایز میان نشان هیأتی و نشان غیر هیأتی باید نمادهایی را قرار دهیم، تصریح کرد: درسال‌های اخیر موضوع خوشنویسی یکی از همین نمادها و وجه‌های تمایز بوده است ولی اگر در گذشته مطالعاتی داشته باشیم می‌توانیم به نمادهای بیشتری دست پیدا کنیم.

جانشین دبیرجامعه ایمانی مشعر:
سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت به دنبال ارتقای هنر هیأت است
دبیرجامعه ایمانی مشعر گفت: سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیأت به دنبال ارتقای هنر هیأت بوده و دبیرخانه این سوگواره به دنبال حرکت رو به جلو و بدون توقف است.
رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر پیش از ظهر امروز در نشست خبری هشتمین سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت و دومین فراخوان نشان هیأت که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه هشت ساله شدن این سوگواره نیازمند صبر و غلبه بر مشکلات بوده که با عنایت اهل بیت(ع) به این نقطه رسیده است، اظهار کرد: هدف این سوگواره حفظ و پاسداشت از این میراث چندین ساله است که به دست ما رسیده و امروزه وظیفه داریم این ارزش‌ها را تا زمان انتقال به آیندگان حافظت کنیم.
وی با بیان اینکه امروزه ضعف تقلید ملودی‌های غربی را باید جبران کنیم، عنوان کرد: هنرمند هیأتی امروز یک مسئولیت سنگین دارد و آن‌هم از بین بردن شیوه تقلیدی از ملودی‌ها در هیأت‌ها است.
جانشین دبیرجامعه ایمانی مشعر ادامه داد: در سوگواره‌ها تلاش کردیم زحمات هنرمندان هیأتی دیده شود و اعتقاد داریم فعالیت هنرمندان هیأتی مردمی‌ترین اقدام است و برگرفته از احساسات فردی نبوده و اتفاقات اجتماعی را در پی دارد.
وی با اشاره به اینکه امیدواریم این سوگواره سهم شایسته‌ای در ارتقای هنر هیأت داشته باشد، مطرح کرد: هیأت علاوه‌بر حفاظت از مکتب سید الشهدا(ع) هر چیزی که به این مکتب وابسته باشد را نیز حفظ خواهد کرد.
آبفروش با بیان اینکه دغدغه دبیرخانه حرکت رو به جلو و بدون توقف بوده است، خاطرنشان کرد: بخش مجموعه عکس با راهنمایی اساتید چندسالی است که به سوگواره‌ها اضافه شده و تاثیر بسیاری در ارتقای فعالیت هنرمندان داشته است که امسال در بخش جمعی و در قسمت اربعین نیز بخش تک عکس و مجموعه عکس را خواهیم داشت.
وی افزود: متاسفانه برخی از سازمان‌ها با یک ورود ناشیانه و برگزاری مسابقات مختلف یک موضوع هنری را سوزانده و باطل می‌کنند که سال گذشته به همین دلیل بخش عکس اربعین را حذف کردیم.
جانشین دبیرجامعه ایمانی مشعر گفت: هیأت‌ها باید با مردم ارتباط داشته باشند چراکه سینه‌زنی صرف را مکتب سید الشهدا(ع) نیز برنمی‌تابد بلکه خادم هیأت خادم مردم بوده و باید مشکلات مردم را نیز در هیأت بررسی کرد.
وی از بخش ویژه عکس با موضوع هیأت و خدمات اجتماعی یاد کرد و افزود: ورود هیأت‌ها در موضوع زلزله و سرپل ذهاب، رفع بحران آب آبادان و احیای نخلستان‌‌ها و همچنین موضوع سیل بسیار پرقدرت و مفید بود که با این بخش در نظر داشتیم این فعالیت‌ها را برجسته کنیم.
آبفروش با بیان اینکه مناسبت‌های مختلف هیأت‌ها در طول سال را در بخش پوستر هیأت قرار داده‌ایم، تصریح کرد: در بخش ویژه به موضوع فضای مجازی، محیطی و شهری نیز ورود پیدا کرده‌ایم.
وی تاکید کرد: در طول سالیان گذشته برای نشان هیأت تاکنون فعالیتی انجام نشده بود درحالی که در روایات اهل بیت(ع) به جزء جزء این موضوعات توجه و دقت شده است؛ نشان یک ظرفیت بالا دارد و در کوچکترین قالب تصویری می‌تواند موضوعات بسیاری ره به مخاطبین انتقال دهد.
جانشین دبیرجامعه ایمانی مشعر با اشاره به اینکه کتاب نشان هیأت درحال طراحی و چاپ است، یادآور شد: زمانی که یک هنرمند اثر خود را در یک کتاب می‌بیند و می‌تواند آن را با سایر آثار مقایسه کند قطعا تاثیر بسیاری در رشد او خواهد داشت درنتیجه فراخوان نشان هیأت پس از سه سال برای دومین بار انجام شد.
وی اضافه کرد: فراخوان نذر نشان هیأت نیز امسال اعلام می‌شود بدین صورت که هنرمند می‌تواند با پیوستن به این پویش هنر خود را با اخلاص تمام در اختیار هیأت‌هایی که اعلام نیاز کرده‌اند قرار دهند.

اشتراک گذاری
عناوین مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0
آخرین عناوین
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها