روضه |‌ rozeh.info

کد خبر : 645
تاریخ انتشار : 4 آبان 1398 - 22:34
فعالیت‌های اینستاگرامی سخنرانان در محرم و صفر
حضور رسانه‌ای سخنرانان در محرم و صفر ۱۴۴۱ را در شبکه اجتماعی اینستاگرام
کد خبر : 645
تاریخ انتشار : 4 آبان 1398 - 22:34

تعداد دنبال‌کنندگان صفحات رسمی سخنرانان پرطرفدار

اما جدول تعداد دنبال‌کنندگان صفحات رسمی سخنرانان پرطرفدار نیز آمار جالبی دارد، از جمله اینکه به ترتیب فراوانی «سید حسن آقامیری» با دو میلیون و ۱۰۱ هزار و ۸۷۸ نفر دنبال‌کننده، «علیرضا پناهیان» ۹۰۱ هزار و ۵۲ دنبال‌کننده‌، «مهدی دانشمند» ۸۶۰ هزار و ۳۴ نفر، «علی اکبر رائفی پور» با ۸۳۶ هزار و ۷۳۹ دنبال‌کننده‌، «حسین انصاریان» ۴۳۲ هزار و ۶۶۱ دنبال‌کننده‌، «شهاب مرادی» با ۴۰۰هزار و ۵۷۳ دنبال‌کننده‌، «مسعود عالی» با ۲۲۶ هزار و ۵۸۰ دنبال‌کننده، «احسان بی آزار تهرانی» با ۱۳۸ هزار و ۶۸۰ دنبال‌کننده، «سید عباس موسوی مطلق» با ۱۰۸ هزار و ۲۱۶ دنبال‌کننده، «سید محمدباقر علوی تهرانی» با ۱۰۵ هزار ۳۰۶ دنبال‌کننده، «محمدعلی جاودان» ۹۷۰ هزار و ۲۶ دنبال‌کننده، «غلامرضا قاسمیان» با ۷۴ هزار ۲۱۴ دنبال‌کننده، «سید حسین مومنی» با ۶۹ هزار و ۵۳۷ دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی اینستاگرام ‌حضور دارند، آمار دنبال‌کنندگان این سخنرانان در مجموع به ۶ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۴۹۶ می رسد.

 

 

در این بین اما برخی از سخنرانان در شبکه اجتماعی اینستاگرام دارای بیش از نیم‌میلیون دنبال‌کننده در صفحات رسمی و صفحات هواداری هستند که بر این اساس به ترتیب فراوانی «حسن آقامیری»، «علیرضا پناهیان»، «مهدی دانشمند»، «علی اکبر رائفی پور» در صفحات اصلی و در صفحات فرعی به ترتیب فراوانی «پناهیان»، «رائفی پور»، «آقامیری» و «دانشمند» بیشترین آمار را دارند. همچنین در رصد صفحات این سخنرانان که بیش از نیم میلیون دنبال‌کننده در مجموع صفحات رسمی و هواداری دارند به ترتیب فراوانی نخست «حسن آقامیری» و در ادامه «علیرضا پناهیان»، «مهدی دانشمند»، «علی‌اکبر رائفی پور» قرار گرفته اند.

از سوی دیگر کل پست‌های درج شده این سخنرانان در صفحات رسمی و هواداری به ترتیب فراوانی به این شرح است: نخست صفحه فرعی حجت‌الاسلام پناهیان، در ادامه صفحه فرعی علی اکبر رائفی پور، صفحه فرعی حجت‌الاسلام دانشمند و در ادامه صفحه اصلی حجت‌الاسلام پناهیان، صفحه اصلی علی اکبر رائفی پور، صفحه اصلی حجت‌الاسلام دانشمند، صفحه فرعی و صفحه اصلی حسن آقامیری.

بر پایه این گزارش، مجموع بازدیدها از تک ویدئوها در صفحات رسمی این سخنرانان که بیش از نیم میلیون دنبال کننده در صفحات شبکه اجتماعی اینستاگرام داشتند به ترتیب فراوانی به این شرح است: حسن آقامیری، مهدی دانشمند، علیرضا پناهیان، حسین انصاریان، احسان بی آزار تهرانی، شهاب مرادی، علوی تهرانی، سید حسین مومنی، غلامرضا قاسمیان، سید عباس موسوی مطلق، محمدعلی جاودان، علی اکبر رائفی پور، مسعود عالی.

این گزارش می افزاید: بر اساس رصد انجام شده از سوی پایگاه داده‌های فرهنگی-دینی «بینا» فعالیت‌های صفحات این سخنرانان در شبکه اجتماعی اینستاگرام، بر اساس متوسط شدت بحث حول هر پست تک‌ویدئو (تقسیم تعداد کل نظرات بر تعداد کل بازدیدها در صفحه رسمی) به ترتیب فراوانی در نمودار به این شرح است: احسان بی آزار تهرانی، علیرضا پناهیان، شهاب مرادی، حسن آقامیری، سید حسین مومنی، غلامرضا قاسمیان، حسین انصاریان، علوی تهرانی، جاودان، مهدی دانشمند، علی اکبر رائفی پور و مسعود عالی.

همچنین مجموع کل نظرات زیر پست‌های درج شده در صفحات رسمی اینستاگرام این سخنرانان نیز به ترتیب فراوانی به این شرح است: حسن آقامیری، علی‌اکبر رائفی‌پور، علیرضا پناهیان، مهدی دانشمند، مسعود عالی، حسین انصاریان، احسان بی آزار تهرانی، شهاب مرادی، علوی تهرانی، سید حسین مومنی، عباس موسوی مطلق، غلامرضا قاسمیان، محمدعلی جاودان.

از سوی دیگر آمار کلی صفحات اینستاگرام این سخنرانان (با احتساب هواداران چهار سخنران اول) به این شرح است که از میان مجموع دنبال‌کننده‌ها به تعداد شش میلیون و ۳۵۲ هزار و ۴۹۶ و ۳۷۶ پست در این صفحات، مجموع لایک‌های ویدئوهای چندگانه به دو میلیون و ۱۰۸ هزار و ۵۵۰ لایک و مجموع بازدید از تک‌ویدئوها به ۱۰ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۵۵۰ رسیده است.

اما یکی از نکات قابل توجه در این رصد و آنچه که پایگاه داده‌های فرهنگی-دینی «بینا» به عنوان مرجع اجرای پیمایش و ا فکارسنجی در سازمان تبلیغات اسلامی در بازه زمانی مرداد ماه سال جاری انجام داده است، پژوهشی با عنوان «بررسی نگرش های فرهنگی، دینی، سیاسی ایرانیان ارایه شده است. برخی پرسش‌های این پژوهش درباره مداحان و سخنرانان معروف طرح شده است که در ادامه این گزارش نتیجه آن را می خوانید.

در رصد مادحین و سخنرانان محبوبیت سید حسن آقامیری در میان مردم به این شرح است که ۱۷ درصد خود را تاحدی بی علاقه و خیلی بی علاقه نسبت به این سخنران دانسته اند، ۳۱ درصد تا حدی علاقه مند و بسیار علاقه مند و ۵۲ درصد عنوان کردند که وی را نمی شناسند.

این نظرسنجی آماری در مورد میثم مطیعی به این شرح است که ۲۳ درصد خود را تا حدی بی علاقه و کلا بی علاقه نسبت به او دانسته اند، ۴۰ درصد تا حدی علاقه مند و خیلی علاقه مند و ۳۷ درصد عنوان کردند که وی را نمی شناسند.

اما حجت الاسلام علیرضا پناهیان که از نظر محبوبیت در این رصد چنین آماری در مورد وی ارایه شده است، ۱۸ درصد تا حدی بی علاقه و خیلی بی علاقه، ۶۴ درصد تا حدی علاقه مند و بسیار علاقه مند، ۱۸ درصد نیز عنوان کردند که او را نمی شناسند.

همچنین درصد محبوبیت حجت الاسلام حامد کاشانی در میان مردم به این  شرح است: ۱۵ درصد عنوان کردند که تا حدی بی علاقه  و بسیار بی علاقه ام، ۲۵ درصد عنوان کردند تا حدی علاقه مند و بسیار علاقه مند هستم و ۶۰ درصد عنوان کردند که وی را نمی شناسند.

همچنین در این رصد، علی اکبر رائفی پور از نظر محبوبیت این آمار را کسب کرده است که ۱۷ درصد خود را تا حدی بی علاقه و بسیار بی علاقه عنوان کردند، ۳۱ درصد عنوان کردند که تا حدی علاقه دارند و یا بسیار علاقه مند هستند و ۵۲ درصد عنوان کردند که او را نمی شناسند.

اما شاید در این گزارش ذکر چند نکته از اهمیت وافری داشته باشد از جمله اینکه کمبود بازدید مطالب مربوط به حجج الاسلام جاودان، علوی تهرانی و قاسمیان احتمالا به دلیل محتوای بیانات نخبگانی این استادان اخلاق است در نتیجه مخاطبان آنها عموما نخبگان هستند چراکه مطالب این سخنرانان به دلیل طرح بحث های تخصصی، با اقبال قشر نخبه جامعه همراه است.

از سوی دیگر میزان دیده شدن سخنرانی ها به طور کلی حدود یک چهارم مداحان است که آماری قابل تاملی به شمار می آید، از سوی دیگر مطالب حجت‌الاسلام پناهیان و علی‌اکبر رائفی پور به دلیل وجود بدنه فعال بازنشر بالایی دارند در حالی این مساله در مورد صفحات حسن آقامیری و حجت الاسلام دانشمند بیشتر بر عهده صفحات رسمی این سخنرانان است، ضمن اینکه صفحه حسن آقامیری در اینستاگرام تعداد ویدئوی بسیاری را بارگذاری می کند اما تعداد ویدئوهای یک دقیقه ای حجت الاسلام پناهیان بسیار اندک است که این خود در پایین بودن بازدیدها بسیار موثر است.

لازم به ذکر است که در تحلیل آماری فوق صرفاً به فعالیت های مادحین و سخنرانان در شبکه اینستاگرام اکتفا شده است و سایر فضاهایی که به نشر آثار مادحین و سخنرانان مذهبی می پردازند، مورد بررسی آماری قرار نگرفته است.


بر پایه گزارش پایگاه داده‌های فرهنگی-دینی «بینا»

اشتراک گذاری
عناوین مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0
آخرین عناوین
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها