روضه |‌ rozeh.info

کد خبر : 727
تاریخ انتشار : 5 دی 1398 - 16:37
نرم‌افزار مجموعه آثار مرحوم آیت‌الله تألّهی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.
کد خبر : 727
تاریخ انتشار : 5 دی 1398 - 16:37
نرم‌افزار آثار "آیت‌الله تألّهی" منتشر شد

حجت‌الاسلام‌ سید احمد الحسینی، مدیر اداره ارتباطات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی "نور"   گفت: این مؤسسه در راستای نشر فرهنگ غنی اسلام، تسهیل در دستیابی به منابع و متون اصیل دینی و تسریع در امر کاوش و پژوهش در حوزه علوم اسلامی و انسانی، با بهره‏‌گیری از فنّاوری اطلاعات و به‌کارگیری امکانات رایانه‌‏ای، جهت ارائه معارف حقّه اهل‌‏بیت (ع) به جهانیان، نرم‌افزارهای مختلفی را تولید و در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

وی افزود:‌ این اثر به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به سفارش کنگره ملّی آیت‌الله محمدهادی تألّهی برای سیستم‌های عامل ویندوز منتشر شده است. در این نرم‌افزار مجموعه آثار وی از جمله: «سیر و سلوک، اعتقادات، اعمال عبادی، خلوت انس، گزیده هزار و یک کلام، نماز معراج مؤمن، ولایت معصومین (ع)، مجالس و ...» به زبان فارسی و همچنین سه قطعه فیلم از آیت‌الله تألّهی ارائه شده است.

اهل بیت علیهم السلام , امام خامنه‌ای ,

بر پایه این گزارش، رهبر معظم انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران کنگره بزرگداشت مرحوم آیت‌الله تألهی که در تاریخ 8 مهر 98 برگزار شده بود، فرمودند:

خیلی متشکّریم از برادران همدانی که با همّت والای خودشان الحمدلله دست‌اندرکار این کار شایسته شدند: بزرگداشت مرحوم آقای تألّهی (رحمة‌الله‌‌علیه). خب شخصیّت‌هایی مثل آقای تألّهی در همدان یک گوهرهای ناشناخته‌ای‌اند که در کُنجی قرار گرفته‌اند. حالا مردم همدان و جوان‌های همدان و حزب‌اللهی‌های همدان خیلی از ایشان و مرحوم آقای آقانجفی استفاده می‌کردند، اما ظرفیّت استفاده‌ از این بزرگوران و امثال اینها خیلی بیشتر از اینها است. واقعاً یکی مثل مرحوم آقای آقانجفی یا مثل مرحوم آقای تألّهی در همدان می‌توانست منشأ یک حرکات عظیمی باشد.

* همدان، خاک عارف‌خیز است

البتّه همدان همین‌طور که آقایان اشاره کردند، خاک عارف‌خیزی دارد، این‌ جوری است؛ از [قبیل] مرحوم آخوند ملّاحسینقلی همدانی و شاگردهای ایشان و مرحوم آشیخ محمّد بهاری؛ که خود این مرحوم آقا آسیّد علی عرب، شاگرد مرحوم بهاری و جزو شاگردان مرحوم آخوند ملّاحسینقلی همدانی است. البتّه آقای تألّهی درک نکردند اینها را؛ یعنی مرحوم آقای آشیخ محمّد بهاری با اینکه از نجف آمده همدان و در همدان از دنیا رفته و مقبره‌ ایشان الان در بهار است، امّا در عین حال -ولادت آقای تألّهی در دهه‌ دوّم قرن چهاردهم است، یعنی 1317 یا 1318 [قمری] باید باشد- ایشان درک نکرده مرحوم آقای بهاری را؛ امّا آن حرکت را، آن سلسله را ایشان درک کرده. یعنی در واقع مرحوم آقای تألّهی بقیّةالسّیف این سلسله‌ عرفای بزرگ همدانی است. و من تعجّب می‌کنم وقتی می‌بینم همان روحیه در جوان‌های همدانی [هست]. خب شرح حال این شهید عزیزمان -شهید چیت‌سازیان- را که انسان نگاه می‌کند، همان رشحه‌ عرفانی را آنجا هم انسان ملاحظه می‌کند، مشاهده می‌کند؛ یعنی واقعاً این‌ جوری است؛ حرکتی در عالَمِ معنا کأنّه به وجود می‌آید که دل پیر و جوان را می‌لرزاند و به خودش متوجّه می‌کند؛ مثل عمود نوری -که از آسمان تا زمین ادامه دارد و همین ‌طور هر کسی به قدر صلاحیّتِ خودش، به قدر قابلیّتِ خودش از آن بهره‌مند می‌شود- یک چنین چیزی را انسان مشاهده می‌کند.

البتّه بنده مرحوم آقای تألّهی را در همدان یک‌بار به نظرم زیارت کردم؛ با ایشان اُنس و نشست و برخاست و مانند اینها نداشتیم؛ یک‌بار در یکی از سفرهایی که زمان دوران دفاع مقدّس رفتیم همدان، ایشان را آنجا زیارت کردم؛ اما این را می‌دانستیم که جوان‌های حزب‌اللهی و مبارز و اینهایی که اهل جبهه و جنگ و میدان جنگ و مانند اینها بودند، با ایشان مأنوس بودند. و چیز عجیبی است: پیرمردی که مثلاً حدود 70 [سال] یا بیشتر سنّش است، دوروبرش تمام، این جوان‌های علاقه‌مند و عاشق جبهه و مانند اینها [بودند]. و اینها اقناع می‌شدند؛ ببینید این مهم است. روحانی خوب، عالم دینی خوب، این‌ جوری است که مثل خورشیدی می‌درخشد؛ وقتی می‌آیند نزدیک او، به ‌طور طبیعی نورانی می‌شوند؛ و ایشان این ‌جور بود. مرحوم آقای آقانجفی هم همین ‌جور؛ ایشان هم همین ‌طور واقعاً نورانی بودند و منوّر می‌کردند فضا را.

امیدواریم ان‌شاءالله خداوند متعال این برکات را ادامه بدهد. خیلی خوب کردید این کنگره را تشکیل دادید و راه انداختید. بیانات ایشان را و اگر بتوانید، صدای ایشان را -مثلاً فرض کنید جلساتی که ایشان داشته‌اند- در اختیار آحاد مردم بگذارید؛ و نصایح ایشان را، درس‌های اخلاقی مرحوم آقای تألّهی را در اختیار [مردم] بگذارید، به نظر من خیلی مفید خواهد بود برای کسانی که مطّلع می‌شوند. تجلیل از این بزرگواران، تجلیل از دین و اخلاق و عرفان و معنویّت و حقیقت است؛ هر چه از اینها تجلیل کنید، واقعاً از آن معارف حقیقی الهی تجلیل کرده‌اید که برای کشور ما لازم است. خوشبختانه امروز در سرتاسر کشور، عناصر جوانِ علاقه‌مندِ فرهنگی، کم نیستند، خیلی زیاد است؛ از وجود اینها باید استفاده بشود، اوّلاً برای در معرض استفاده قرار دادنِ این ذخایر معنوی، و ثانیاً برای نشر [معارف] و تربیت جوان‌ها و تربیت نوجوان‌ها در این صراط مستقیم.

خداوند ان‌شاءالله به شماها توفیق بدهد، درجات آنها را عالی کند؛ شهدای بزرگ این منطقه را ان‌شاءالله خداوند متعال با بزرگان دین و اولیای دین و شهدای صدر اسلام و شهدای کربلا محشور کند؛ ما را هم ان‌شاءالله خداوند به اینها ملحق کند.

اشتراک گذاری
عناوین مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0
آخرین عناوین
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها