روضه |‌ rozeh.info

کد خبر : 917
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1399 - 22:39
٩ توصیه عالی استاد اخلاق
٩ توصیه عالی از مرحوم آيت الله كشميرى برای ماه مبارک رمضان
کد خبر : 917
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1399 - 22:39

کمیت‌گرا نباشید


١- "کمیت گرا نباشید ؛ کیفیت جو باشید!"
دنبال ختم آیات و ادعیه نباشید ؛ بلكه در پی هضم آنها باشید ! غذای اندک را خوب بجوید تا جزء جانتان شود . بزرگترین مشکل ما قشری‌نگری به دین و شریعت است . با خود فکر کنید آنقدر در سال های قبل با وَلَعِ زیادخوانی اعمال انجام دادید ، به کجا رسیدید ؟!

آغاز ماه رمضان حتماً نیت کنید فقط براى الله روزه بگیرید ؛ فقط ، الله ! آداب روزه‌داری را تا آنجا که نشاط دارید ، انجام دهید.

٢- تفکّر
حتماً دقایقی از ساعات رازآمیز روزه‌داری خود را به برترین عبادت اختصاص دهید و آن هم چیزی نیست جز «تفکّر» ! با خود و خدای خود خلوت ‌کنید .
خصوصاً به نوع رابطه حضرت حق با خودتان بیندیشد ؛ امید است اَبوابی از معرفت به رویتان باز شود .


٣_ یکی از مهم‌ترین حالات بندگی خصوصاً در ماه رمضان ، حالتی است که توصیه‌ى مؤکد نبی مکرم است و آن «سجده طولانی» است .
فقط خدا و اولیاء الهی می‌دانند هنگام سجده‌ى عبودیت چه بارانی از ابر رحمت و چه برکاتی از عالم رُبوبیَّت بر سر شما می‌بارد . حتماً در روز یک سجده‌ى طولانی داشته باشید .

۴- حتی‌المقدور در خانه خود افطار کنید ؛ بگذارید برکت افطار و دعای مستجاب لحظه‌ی افطار به خانواده و خانه‌ى شما تعلق گیرد .
در ضمن ، هنگام افطار دِلال کنید !


"دِلال يعنى ناز کردن"

هنگام افطار برای خدا ناز کنید ! چون براش روزه ‌گرفتید و حضرتش خوانِ کَرَم گسترده ؛ لقمه‌ى اول را نزدیک دهان ببرید ، اما نخورید ! دعا کنید ؛ یعنی به خدا عرض کنید : "اگر حاجتم را بدی ، افطار می‌کنم!"
این حالت معجزه می‌كند !

۵- رمز ماندگاری در ضیافت الهیِ رمضان ، کیمیای «حُسن خلق» است .
با فرزندان ، خویشان و دوستان خود با اِکسیرِ حُسنِ خُلق و مهربانی برخورد ‌کنید . لحظه‌ى عصبانیت و خشم شما همان لحظه اخراج شما از این مهمانی الهی است !

۶- کشتی رؤیایی رمضان سوار بر امواج دریایِ «اشک» به ساحل نجات می‌رسد ! از خدای سبحان در این ماه خصوصاً اَسحار سحرآمیز آن اشک و گریه درخواست کنید .

۷- از ابتدای ماه رمضان باید هدف‌گذاری شما "لیلة القدر” باشد که جان رمضان است .
در این خصوص ، سخن زیاد است ؛ لکن ، «مصلحت نیست که از پرده برون افتد راز» فقط سعی کنیم شب قدر در "ما" واقع شود نه در "ماه" !

۸- این ماه ماه «ربیع القرآن» ماست .
در این بهار قرآنی هر روز یک آیه را انتخاب کنید و تا افطار به طور متناوب تلاوت و در پیرامون آن تدبّر نمایید . امید است دَمْ دَمای افطار آن آیه برای شما پرده از رخسار بردارد !

۹- در سراسر ماه رمضان توجه شما به روزه‌دار حقیقی و انسان کامل یعنی امام عصر (عج) نباید منقطع شود .

اشتراک گذاری
عناوین مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: 0
آخرین عناوین
پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها